Loading...

Co zaliczamy do nieruchomości?

Temat nieruchomości jest niezwykle szeroki i można by długo o nim dyskutować. Często słyszymy też o różnego rodzaju nieruchomościach – budynkowych czy gruntowych – ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym tak właściwie się charakteryzują. Jest to tymczasem bardzo ważne, tym bardziej, że coraz więcej osób decyduje się inwestować w nieruchomości, choćby po to, by potem móc je wynająć innym osobom. Tak czy owak, warto jest wiedzieć, co zaliczamy do nieruchomości oraz jaki jest tak w zasadzie ich podział. Powinniśmy również znać samą definicję nieruchomości, którą określa artykuł 46 ustęp 1 kodeksu cywilnego.

Tam dowiemy sie, że jest to tzw. grunt i budynki trwale z tym gruntem związane lub też części budynków. W obu przypadkach muszą jednak stanowić one przedmiot własności odrębny od gruntu. Znając te właśnie definicję możemy bardzo łatwo określić więc, czym tak w zasadzie jest nieruchomość – to po prostu grunt (nieważne, czy zabudowany, czy też nie), ale też budynki i lokale, jeśli tylko możemy stwierdzić na podstawie określonych przepisów, że są one przedmiotem własności od gruntu odrębnym. I tutaj jawi nam się już pierwszy i w zasadzie najważniejszy podział nieruchomości, a mianowicie:

  • nieruchomości gruntowe,
  • nieruchomości budynkowe,
  • nieruchomości lokalowe.

Podział ten powinien nam zdecydowanie ułatwić dalsze rozważania na temat tego, co tak w zasadzie do nieruchomości zaliczamy. Tych obiektów jest bowiem sporo, natomiast nie wszystko będzie nieruchomością. Warto wymienić choćby takie obiekty jak:

  • domy,
  • mieszkania,
  • grunty rolne,
  • obiekty użytkowe,
  • działki budowlane,
  • galerie czy centra handlowe.

Jak więc widzimy, nieruchomości to głównie takie obiekty czy grunty, których nie da się po prostu przenieść w inne miejsce. Przy tym wszystkim warto pamiętać, że większość budynków mieszkalnych posiada dziś księgi wieczyste, w których znajdziemy znacznie więcej informacji oraz szczegółów na temat danej nieruchomości. Musimy tylko wiedzieć jak znaleźć numer księgi wieczystej.

Jakie są rodzaje nieruchomości?

O rodzajach nieruchomości już wspomnieliśmy – pierwszy podział przewidywał trzy rodzaje nieruchomości. Nieruchomość gruntowa to inaczej po prostu grunt, natomiast musi istnieć do niego prawo własności. Dodatkowo, grunt powinien mieć również wydzieloną część powierzchni ziemskiej, dzięki czemu nieruchomość będzie posiadać wymiar przestrzenny. Warto pamiętać, że w przypadku nieruchomości gruntowej możemy mówić także o innych składowych takich jak na przykład drzewa, budynki czy rośliny. Obiekty znajdujące się na gruncie nie zawsze są z nim jednak związane, co powoduje, że możemy wyróżnić także nieruchomości budynkowe oraz lokalowe.

odbieramy mieszkania od dewelopera odbiór mieszkania od dewelopera poznań w poznaniu odbieramy mieszkania fachowo

W tym pierwszym przypadku prawo własności gruntu jest po prostu oddzielone od prawa własności danego budynku. Jeżeli natomiast chodzi o nieruchomość lokalową to możemy mieć do czynienia na przykład z samodzielnym lokalem mieszkalnym. Wtedy po prostu część budynku będzie stanowić swego rodzaju odrębną nieruchomość.

Sona