Loading...

Plantacje, czyli zorganizowana uprawa ziół

Zioła o trudniejszej specyfice, wymagającej nadzoru i opieki, często hodowane są na plantacjach.

To w tych miejscach człowiek prowadzi działalność mającą na celu pozyskanie jak największej ilości ziół umożliwiających dalsze przetwórstwo.

Uprawiane są przede wszystkim zioła pochodzenia rodzimego, jednakże spotkać możemy także gatunki pochodzące z innych stref klimatycznych.

Aby mogły one się u nas rozwijać musiały zostać przez człowieka wcześniej zaaklimatyzowane do panujących na terenie Polski warunków pogodowych.

Tylko przejście takowego procesu daje szansę na ich dalszy właściwy rozwój na terenie naszego kraju.

Obecnie uprawy plantacyjne ziół pozwalają na uzyskanie ponad 75% całego surowca wykorzystywanego w przemyśle, który możemy przecież nazwać zielarskim.

Dzięki uprawianiu ziół możliwe jest stworzenie odmian o wyższej odporności, zarówno na choroby jak i szkodniki, a jednocześnie o określonym składzie chemicznym.

Prowadzenie plantacji zielarskich daje możliwość zmechanizowania wykonywanej pracy, a co za tym idzie zmniejszenie jej czasochłonności i zarazem kosztów.

Do grupy ziół pochodzących z upraw plantacyjnych zaliczyć możemy: bazylię pospolitą, rumianek pospolity, szałwię lekarską czy też kminek zwyczajny.

Piekarniki