Loading...

Rozbrat

Jedną z najciekawszych historii wśród licznych poznańskich nieruchomości może się pochwalić Rozbrat. Budynek, a w zasadzie kompleks budynków mieszczący się przy ulicy Kazimierza Pułaskiego jest przestrzenią bardzo kontrowersyjnej działalności anarchistycznej. Początki Rozbratu sięgają 1994 roku, kiedy to grupa osób zdecydowała się na podjęcie prac remontowych w opuszczonych budynkach dawnej hurtowni.

Początkowo budynek służył za mieszkanie, jednak szybko przekształcił się w coś więcej. Rozbrat zaczął organizować koncerty, a mieszkańcy zajmowali się sprzedażą koszulek. Teren Rozbratu w świetle prawa polskiego jest zajmowany nielegalnie.

Sytuacja prawna od 1994 roku nie ulega zmianie, choć podejmowane zaczynają być kroki, by squat zamienić w osiedle willowe (pomysł na zagospodarowanie przestrzeni wyszedł z inicjatywy władz Poznania). Tego typu propozycja spotkała się z licznymi protestami, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że licytacja, która odbyła się w 2010 roku zakończyła się niepowodzeniem. Wśród zaangażowanych w życie rozbratu squattersów istnieje przekonanie, że Rozbrat nigdy nie zostanie sprzedany, ponieważ nikt nie będzie chciał go kupić.

Plewiska mdm rynek pierwotny Poznań Plewiska Deweloper Plewiska. Domy, mieszkania od dewelopera viacon.pl