Loading...

Tajniki zawodu florysty

Florysta to jedna z tych profesji, która bazuje na dużej dozie kreatywności oraz umiejętnościach manualnych. Floryści trudnią się bowiem tworzeniem bukietów na różne okazje, aranżacją ogrodów, a także oprawą wizualną uroczystości. Wykorzystują do tego przede wszystkim kwiaty i rośliny ozdobne, które dobierają do siebie w harmonijny i odpowiedni sposób. Oczywiście w dekoracjach odnaleźć można także elementy sztuczne, jak różnego rodzaju wstążki, kokardy, piórka czy też brokat. Zawód florysty zdecydowanie zyskuje na znaczeniu, ponieważ coraz więcej osób jest zainteresowanych roślinnością i jej zastosowaniem na różne okazje. Pary młode stawiają na kwiatowe ozdoby na stół, krzesła do kuchni a także naturalny wystrój sali. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jaką osobą trzeba być, aby zostać dobrym florystą. Przede wszystkim, kandydat na stanowisko florysty powinien przede wszystkim lubić roślinność.

Warto aby znał podstawowe gatunki tych doniczkowych i ciętych, a także wiedział w jaki sposób się je pielęgnuje. Wiedza ta może się przydać nie tylko podczas wykonywania konkretnych zleceń, ale też w momencie doradzania klientom. Florysta powinien być również w pewnym stopniu jak artysta. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie wyobraźnia i kreatywność odpowiadają w głównej mierze za stylistykę konkretnych bukietów lub ozdób. Talent jest zatem mile widziany, choć nie jest oczywiście wymagany. Wielu zasad kompozycji można się nauczyć, a pomysły na aranżację nabywa się poprzez doświadczenie. Przyszłemu floryście przydadzą się zatem zmysł estetyki oraz dobre umiejętności manualne.

https://glass-art.pl/141-porcelana-na-prezent

Jak wygląda praca florysty?

Jest to po pierwsze praca z klientem.

Stąd też kandydat na to stanowisko powinien posiadać podstawowe umiejętności interpersonalne, być życzliwy i otwarty na propozycje różnych osób. W toku dyskusji i konsultacji możliwe jest bowiem osiągnięcie konsensusu między oczekiwaniami klienta, a możliwością ich realizacji przez florystę. Zajmuje się on również pielęgnacją roślin doniczkowych oraz przygotowywaniem kwiatów ciętych. Dobiera do kompozycji odpowiednie ozdoby – sztuczne kwiaty, susz czy też kokardy, które pozwalają stworzyć nietuzinkowe kompozycje. Oczywiście floryści mogą realizować także te nieco większe zlecenia. W przypadku gdy obejmują one wystrój wnętrza lub aranżację ogrodu poprzedza je oczywiście przygotowanie projektu i wybór roślin. Poprzez analizę warunków, wykorzystania oraz oczekiwań klienta można zaproponować mu bowiem konkretne rozwiązania. Większe aranżacje nie należą być może do najprostszych, ale dają naprawdę dużo satysfakcji i świetny efekt.

Gdzie można jednak spotkać florystów? Oczywiście na pewno będą oni w kwieciarni, ale też różnych firmach zajmujących się dekoracją wnętrz, aranżacją ogrodów, a wielu z nich decyduje się na założenie własnej działalności. Są oni dzięki temu bardziej niezależni, otwarci na nowe rozwiązania, a niekiedy niezwykle nowocześni i nieszablonowi.

stalowe kubki do sublimacji kurs kuchnia azjatycka poznań