Loading...

Zbiór kwiatostanów ziołowych

Zbiór kwiatostanów ziołowych przeprowadza się na początku kwitnienia rośliny. Tak dzieje się w przypadku na przykład rumianku, podbiału czy tez mniszka lekarskiego. Kolejnym okresem zbioru jest moment pełnego kwitnienia ziół i wtedy zbieramy na przykład kwiaty bławatka, dziewanny czy też jasnoty białej.

www.octopus.edu.pl

Ważne, aby zbioru dokonywać w ciepłe i co najważniejsze suche dni, w okolicy południowej, gdy nie ma już porannej rosy a rośliny są przesuszone. W przypadku zbierania kwiatów bardzo ważnym jest fakt, iż należy jak najszybciej zacząć proces ich suszenia tak, aby nie zdążyły stracić swojego pierwotnego koloru i zbrązowieć, gdyż wtedy staną się przede wszystkim mało estetyczne. W suchym pomieszczeniu, najlepiej przewiewnym, należy rozłożyć je na papierze tak, aby swobodny dostęp powietrza mógł obsuszać każdy z kwiatków.

Można oczywiście korzystać z suszarki elektrycznej, czy też domowego piekarnika, gdzie przy uchylonych drzwiczkach oraz temperaturze 30 °C, zebrane przez nas kwiatki powinny się dobrze ususzyć, zachowując naturalną barwę a także zapach.

https://euroland.pl/produkty/a01-sublimacja/a01-kubki/050-rozne,2,7825 piekarnik