Najpopularniejsze błędy w uprawie roślin ogrodowych – jak ich uniknąć?

Najpopularniejsze błędy w uprawie roślin ogrodowych – jak ich uniknąć?

Chyba wszyscy miłośnicy roślinności marzą o tym, aby mieć własny ogród. Umożliwia on bowiem nie tylko uprawę wielu kwiatów, ale też przyjemny relaks wśród natury. Jako, że coraz więcej osób zaczyna interesować się ogrodnictwem, nie zawsze podejmują oni właściwe działania. W przypływie entuzjazmu i zapału często można bowiem popełnić różnego rodzaju błędy. Jakie z nich pojawiają się jednak najczęściej? 1. Niewłaściwy dobór podłoża – zanim w ogóle zdecydujemy się zasadzić jakąkolwiek roślinę, należy sprawdzić wpierw jakość gleby na naszym podwórku lub też tej kupnej. Rodzaj gleby jest niebywale istotny, ponieważ to właśnie on będzie determinował jakie rośliny będą w stanie w niej rosnąć. Oprócz piaszczystej czy wilgotnej wyróżnić można też glebę luźną i glinianą.

Warto zatem albo wybierać gatunki roślin pod posiadaną przez nas glebę albo też na odwrót. W każdym razie, każda roślina powinna mieć możliwość wzrostu na glebie odpowiadającej jej upodobaniom. 2. Nieodpowiedni odczyn gleby – oprócz rodzaju gleby, ważny jest jednak też jej odczyn, który może być bardziej kwasowy lub bardziej zasadowy. W zależności od predyspozycji konkretnych roślin, zbyt wysokie parametry mogą powodować problemy z przyjęciem się, wzrostem oraz kwitnieniem. Ponadto, roślina posadzona w podłożu o pH innym niż dla niej optymalne, nie będzie w stanie pobierać substancji odżywczych. Przed rozpoczęciem sadzenia warto zatem zbadać pH gleby i w zależności od sytuacji ją zakwasić lub odkwasić. Przydają się do tego odpowiednie preparaty chemiczne lub też podkład torfowy o dobrej wartości pH.

3. Zbyt płytkie sadzenie – konsekwencją takiego sadzenia jest przede wszystkim narażenie rośliny na przesuszenie jej systemu korzeniowego. Poza tym, może ona być również po prostu wyrwana z ziemi przez chociażby silny wiatr. Warto też pamiętać o tym, że w wielu przypadkach rośliny tak posadzone zwyczajnie się nie przyjmą. Dobrze zatem zadbać o odpowiednią głębokość sadzenia, a dodatkowo zatroszczyć się o przywiązywanie pni sadzonych drzew i wysokich krzewów do różnych podpór. Mają one za zadanie utrzymać tymczasowo pień, zanim nie będzie wystarczająco stabilny i duży. 4. Złe nawadnianie – dla roślin zarówno szkodliwy jest niedobór wody, jak i nadmiar wilgoci.

Przelanie może spowodować między innymi zgnicie systemu korzeniowego oraz osłabienie danej rośliny. Wszystkim gatunkom trzeba zatem zapewniać optymalne warunki do rozwoju w zależności od ich wymagań. Uniwersalną radą, którą każdy posiadacz ogrodu powinien wziąć sobie do serca jest to, aby zachować w nawadnianiu umiar. 5. Brak nawożenia – rośliny rosnące na ubogiej glebie, przynajmniej raz w roku powinny mieć dostarczane konieczne związki mineralne w postaci nawozów. W przypadku niemożności pobierania składników odżywczych z podłoża, rośliny będą bowiem umierać. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych nawozów, jesteśmy jednak w stanie poradzić sobie nawet z glebą najgorszej jakości. Warto stosować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu oraz tak jak w przypadku podlewania, stosować zasadę umiaru.

https://www.amica.pl/produkty/lista/17-Kuchenki_mikrofalowe_do_zabudowy
www.danceplace.pl